Polytechnická soutěž 2025 - 3. ročník

V pátek 28. 3. 2025 se na ZŠ Pěnčín uskutečnil 3. ročník polytechnické soutěže. Této soutěže se zúčastnily čtyři školy ZŠ Pěnčín, ZŠ Pelechovská, ZŠ Školní a ZŠ Šumava. Naši školu reprezentovali Jakub Reif, Jan Češka, Michael Ságl, Jan Mikšovský, Jakub Esselbach a Milan Šrédl.
ChatGPT a rozsvícení Vánočního stromečku. Podzim v informatice deváťáků

Podzim v informatikách deváťáků přinesl seznámení s umělou inteligencí a programování Micro:bitů. S pomocí chatbotu jsme nakonec rozblikali 5metrový pásek se 150 LED světýlky, který na pár dní zdobí vánoční stromeček na růžovém patře.
Úspěšný Bobřík informatiky 2024

První dva listopadové týdny patřily na hodinách informatiky žáků 5. - 9. ročníků soutěži Bobřík informatiky. Největšího úspěchu jsme se bezpochyby dočkali v kategorii Junior, ve které soutěží deváťáci a studenti 1. ročníků středních škol.
Bobřík informatiky je Online soutěž pro testování znalostí a dovedností žáků základních a středních škol v oblasti informatiky a informatického myšlení, kterou provozuje Katedra informatiky Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Kouzelný svět informatiky

První rok "Nové informatiky" se blíží ke svému konci. Informatika již není jen o psaní textů, tvoření prezentací nebo úpravy fotek. Žáci od čtvrtých do devátých ročníků se tak setkávají například s prací s daty, jednoduchými modely, informačními systémy nebo algoritmizací. Nechybí logické a kritické myšlení, řešení problémů, kreativita; teoretické informace a praktické aktivity. Sepsal jsem několik aktivit, které žáci jednotlivých ročníků vyzkoušeli a požádal (nejen) velikány domácí a světové literatury, aby nám na školní web napsali kratičký článek o tom, co jsme prožili. Koho jsem se zeptal a jak se s textem daná osobnost popasovala?
Vánoční ozdoby 3D perem

Je to skoro jako vyrábět cukroví. Jen místo sladké náplně používáme filament a v ruce máme 3D pero.
Šifrovací hra v informatice páťáků

Páťáci se před Vánoci v hodinách informatiky seznámili s kódováním a koncem ledna přišlo na řadu šifrování. Kde a jak se šifrování v informačních technologiích používá, to se teprve dozví, ale lidé sami používají šifrování odedávna. A tak jsme si představili nějaké základní transpoziční a substituční šifrování - od přehazování písmenek, přes obrácenou abecedu až po Caesarovu šifru a její nějaké varianty.
Hodina kódu v informatikách

Hodina programování je hodinový úvod do počítačových věd pomocí zábavných výukových kurzů, které vám předvedou, že naučit se základy může každý. Tuto veřejnou kampaň podporuje přes 400 partnerů a 200 000 vzdělavatelů z celého světa.
--- https://hourofcode.com/cz
Bobřík informatiky 2022

Ve druhém listopadovém týdnu jsme se s žáky pátých, šestých a sedmých tříd zapojili do celostátní soutěže Bobřík Informatiky.
V loňském roce jsme se účastnili poprvé a tak můžeme také lehce porovnávat. Jak jsme si tedy vedli v 15. ročníku této populární soutěže?